Slickdeals is community-supported.Ā  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
popular Posted by LolaBunny21 | Staff • 2d ago
popular Posted by LolaBunny21 | Staff • 2d ago

2-lb Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder (Cinnamon Roll) $28.36 + Free Shipping w/ Prime or on $35+

$28

$45

37% off
Amazon
17 Comments 5,762 Views
Get Deal at Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon [amazon.com] has 2-lb Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder (Cinnamon Roll) for $29.85 - 5% off when you checkout via Subscribe & Save = $28.36. Shipping is free w/ Prime or on orders $35+.
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon [amazon.com] has 2-lb Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder (Cinnamon Roll) for $29.85 - 5% off when you checkout via Subscribe & Save = $28.36. Shipping is free w/ Prime or on orders $35+.

Community Voting

Deal Score
+12
Good Deal
Get Deal at Amazon

Price Intelligence

Model: Optimum Nutrition NEW Flavor Gold Standard 100% Whey Protein Powder, Cinnamon Roll, 2 Pound (Pack of 1) (Packaging May Vary)

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 6/11/2025, 03:12 AM
Sold By Sale Price
Amazon$29.85
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

17 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

2d ago
94 Posts
Joined Mar 2022
2d ago
CoolHerring345
2d ago
94 Posts
~1$ per serving, ill wait then.
2d ago
42 Posts
Joined Nov 2013
2d ago
JoseJ8166
2d ago
42 Posts
$14 per pound, a little too pricey
2d ago
658 Posts
Joined Nov 2008
2d ago
bigtommyt
2d ago
658 Posts
Quote from CoolHerring345 :
~1$ per serving, ill wait then.

Isn't this making it less than a $1 per serving? Or who has better deals before by chance?
Yesterday
69 Posts
Joined Oct 2023
Yesterday
deepak33073
Yesterday
69 Posts
I got 5 pound for $46 in dec 2023 in offer
Yesterday
71 Posts
Joined Oct 2014
Yesterday
Jasonc1482
Yesterday
71 Posts
Quote from bigtommyt :
Isn't this making it less than a $1 per serving? Or who has better deals before by chance?

Myprotein.com
3
Yesterday
94 Posts
Joined Mar 2022
Yesterday
CoolHerring345
Yesterday
94 Posts
Quote from bigtommyt :
Isn't this making it less than a $1 per serving? Or who has better deals before by chance?

I pulled the trigger on dymatize posted here, came out a little cheaper xD
Yesterday
45 Posts
Joined Nov 2010
Yesterday
vanarnam
Yesterday
45 Posts
The price isn't slick for protein, but I don't see this flavor listed much so maybe it's ok for cinnamon roll protein. Does it taste any good?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Yesterday
5,193 Posts
Joined May 2022
Yesterday
AmusedDime497
Yesterday
5,193 Posts
$14 a pound ??!!! 🤣 Hahaha no way
Yesterday
163 Posts
Joined Jul 2019
Yesterday
BraveCabbage4346
Yesterday
163 Posts
I remember the days when you could buy Optimum Nutrition in a paper bag and people thought you were poor. My how the tables have turned.
Yesterday
13 Posts
Joined Nov 2018
Yesterday
OliverO5728
Yesterday
13 Posts
Quote from AmusedDime497 :
$14 a pound ??!!! 🤣 Hahaha no way
14 not bad
Yesterday
21 Posts
Joined Jan 2016
Yesterday
m3ttaphi
Yesterday
21 Posts
One of the best clean proteins out therešŸ˜
1
Yesterday
7 Posts
Joined Nov 2024
Yesterday
MollyCooL
Yesterday
7 Posts
Was available for $8.5-9 per lb for vanilla flavour on vitacost just a couple of weeks back. How's $14/lb a deal? Am I missing something?
Yesterday
204 Posts
Joined Apr 2017
Yesterday
TimeRocker
Yesterday
204 Posts
More than $10/lb isn't a very slick deal. Just buy protein in bulk when you can around the $5/lb mark. This stuff won't go bad for years, so I'll usually stock up on 30+ pounds at a time.
Yesterday
21 Posts
Joined Jul 2024
Yesterday
SiennaGorilla2596
Yesterday
21 Posts
It's not a bad deal if you want to try a new flavor. Buying 5 or 10 pounds of something you hate makes no sense. And they wont sell you a 1 serving trial (very few brands do), so this is really the smallest portion you can buy to try a flavor. So I get why you would want 2 pounds.

Personally, I only use vanilla to cook with, protein cookies etc., so 2 pounds lasts a long time. I have big bags of chocolate ON already for daily use.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Yesterday
21 Posts
Joined Jul 2024
Yesterday
SiennaGorilla2596
Yesterday
21 Posts
Quote from MollyCooL :
Was available for $8.5-9 per lb for vanilla flavour on vitacost just a couple of weeks back. How's $14/lb a deal? Am I missing something?
It was $10 a pound, $15 to 1.5 pounds. And many people had their orders cancelled if you go back to that post; seemed very scammy.

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All