Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by snowbelt • May 20, 2025
expired Posted by snowbelt • May 20, 2025

Campbell’s Chunky Soup, Steak and Potato, 16.3 oz Can (Pack of 3)-$4.54 w/S&S-Amazon

$4.54

$7.64

40% off
Amazon
6 Comments 2,527 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon-Pack of 3, 16.3 Ounce cans Campbell's Chunky Soup, Steak and Potato. $4.54 w/S&S ($1.51 each).

https://www.amazon.com/Campbells-...B09LRH6GYV
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon-Pack of 3, 16.3 Ounce cans Campbell's Chunky Soup, Steak and Potato. $4.54 w/S&S ($1.51 each).

https://www.amazon.com/Campbells-...B09LRH6GYV

Community Voting

Deal Score
+12
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: Campbell’s Chunky Soup, Steak and Potato Soup, 16.3 oz Can (Pack of 3)

Deal History 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
06/02/25Amazon$3.89 popular
1
06/04/25Amazon$3.70
3

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 6/6/2025, 04:59 AM
Sold By Sale Price
Amazon$7.64
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

6 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 20, 2025
454 Posts
Joined Jul 2007
May 20, 2025
pismomonkey
May 20, 2025
454 Posts
Showing the fresh price for me
May 20, 2025
5 Posts
Joined May 2025
May 20, 2025
Luvs2Spoodge
May 20, 2025
5 Posts
Pretty sure I tried this previously and I can't say I recommend it. Unless it's progresso, a lot of this soup is basically just water... and if it has substance, it tastes like dogfood.
May 20, 2025
80 Posts
Joined Dec 2023
May 20, 2025
Cacahead69
May 20, 2025
80 Posts
$4.54 ÷ 48.9 oz = $0.092843 per oz
Pro
May 21, 2025
2,843 Posts
Joined May 2011
May 21, 2025
Guy767
Pro
May 21, 2025
2,843 Posts
Quote from Luvs2Spoodge :
Pretty sure I tried this previously and I can't say I recommend it. Unless it's progresso, a lot of this soup is basically just water... and if it has substance, it tastes like dogfood.
Speaking of Progresso, there's a decent deal on a 12-pack of Three Cheese Tortellini for around $12 that you might be interested in. I haven't tried it myself, and the flavor seems kind of funky. Still, for $12, it's a solid way to stock up on some acceptable food for your emergency supplies without breaking the bank IMO.

Regarding this deal, no coupon for me unfortunately; thanks anyways OP. Seems like Progresso is the way to go currently with the 35% off coupon [amazon.com]...
1
May 21, 2025
689 Posts
Joined Aug 2017
May 21, 2025
dreeves14
May 21, 2025
689 Posts
I mean, it's not the healthiest thing to eat, but for the price for 3 and shelf stable it's a quick and easy meal that beats eating fast food.
May 21, 2025
517 Posts
Joined Jun 2011
May 21, 2025
Jerbear84
May 21, 2025
517 Posts
Quote from Luvs2Spoodge :
Pretty sure I tried this previously and I can't say I recommend it. Unless it's progresso, a lot of this soup is basically just water... and if it has substance, it tastes like dogfood.

Yeah, the steak and potato one was pretty flavorless, had to doctor it up so much, I might as well have made the soup from scratch
1

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All